top of page
Search

Z czego żyją księża ?

Dzisiaj poruszymy dosyć kontrowersyjny temat, czyli: „Z czego żyją Księża?”

Nie raz słyszałem jak ludzie opowiadali ile to księża nie zarabiają. Na ile to jest prawda?


Źródeł dochodu dla zwykłego księdza pracującego na plebani jest kilka:


1. Iura stole (łac. prawa stuły)

są to ofiary składane w czasie pogrzebów, ślubów, chrztów itp. Ksiądz część uzbieranych pieniędzy oddaje proboszczowi, organiście i kościelnemu.


Należy pamiętać o tym, że często w składanej przez wiernych ofierze przy wyżej wymienionych okazjach części pieniędzy przeznaczona jest dla organisty, kościelnego. Stąd prawdopodobnie powstało, choć nie powinno słynne i fatalne zdanie „co łaska, ale nie mniej niż...”.


2.Stypendia mszalne popularnie mówiąc „ Na ofiarę”.

Jest to ofiara, która wierni składają, proszą o odprawienie mszy w intencji zmarłych, za zdrowie domowników, o błogosławieństwo np. w 18 urodziny, itd. Ważne jest to, że ksiądz może zatrzymać tylko jedną taką ofiarę w ciągu dnia, nawet jeśli odprawia kilka mszy dziennie. Reszta stypendiów zostaje odesłana.


Przychody z dwóch powyższych punktów w niektórych, większych parafiach wrzuca się do wspólnej puli i dzieli między księży proporcjonalnie do wykonanej pracy.


3.Praca w szkole.

Opcjonalnym źródłem zarobku , może być praca w szkole lub praca jako kapelan w szpitalu, więzieniu. Tutaj zarobki zależne są od rodzaju etatu w jakim dany ksiądz pracuje.


Należy podkreślić to, że księża z tych trzech źródeł dochodu opłacają rachunki, opłaty, media, czyli ogólnie koszty utrzymania parafii a także wyżywienie.


3.Kolęda, wypominki,


Kolęda najczęściej rozlicza się tak, że 1/4 trafia do księdza, reszta do kasy parafialnej. Z wypominkami bywa różnie, może być rozliczana w taki sam sposób jak kolęda, może być w całości przeznaczona dla księdza lub w całości na potrzeby parafii i diecezji proboszcza.


5. A teraz najbardziej kontrowersyjna część zarobków księży, czyli „taca”.

Wielu ludzi uważa, że głównym zarobkiem księży są pieniądze uzbierane z kolektywy czyli z popularnej „tacy” co nie jest prawdą. Pieniądze, ze zbiórki nie trafiają do księdza tylko na potrzeby parafii typu opłacenie rachunków za światło, ogrzewanie (Parafialne, plebanie ksiądz utrzymuje z własnych pieniędzy), wszelakie remonty, budowy, opłacenie pracowników: kościelnego ,organistę ludzi sprzątających kościół, itd.

Tylko raz w miesiącu taca może zostać w parafii, pozostałe 3-8 (w zależności od ilości niedziel i świąt) są gdzieś odsyłane. Bowiem parafia jest zobowiązana dostarczyć do kurii „składkę” na potrzebny diecezji np., Utrzymanie seminarium, domów dla księży emerytów, budowy świątyń, pomoc misjonarzom oraz pomoc ludziom dotkniętych klęskami żywiołowymi.


Teraz zadam bardzo ważne pytanie. Czy księża odprowadzają podatki i czy płacą ZUS?

Otóż odpowiadając na pierwsze pytanie, tak księża płacą podatki. Odpowiedni dla danej parafii urząd skarbowy wylicza szacowaną przez siebie kwotę wpływów z tytułu ofiar ( chodzi o Iura stole i stypendia mszalne) w ciągu roku i na tej podstawie narzuca podatek każdemu księdzu płacony przez niego ryczałt co kwartał. Urząd wylicza jako dane ilość osób zamieszkałych teren danej parafii nie zwracając uwagi na to ile z nich chodzi do kościoła i czy składają oni ofiarę. I tak księża płacą ZUS.


Tak na zakończenie chciałbym podkreślić to, że księża nie ślubowali przy święceniach ubóstwa jak zakonnicy, ale za to bardzo ważne jest to, żeby nie szukając własnej korzyści, troszczyć się o zbawienie ludzi.


Pozdrawiam!

Kacper Majka


© Kiedy klękać w kościele? 2021


Źródło: https://pl.aleteia.org/2020/08/09/z-czego-zyje-ksiadz-taca-podatki-stypendia-i-bonusy-raport-o-finansach-parafialnych/
182 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page