top of page
Search

Rola papieża


W Wielką Sobotę, 8.04 o. Marcin Mogielski, znany dominikanin z Wrocławia odszedł z kościoła katolickiego. Powody można przeczytać na jego Facebooku. Są też szeroko komentowane w mediach.

Miałem przyjemność wysłuchać jednego z ostatnich kazań tego kapłana "na żywo". Niewątpliwie ma w sobie Ducha Bożego. Prowadzenie Mszy, kazanie były autentyczne, od serca, bez owijania w bawełnę. Zachęcało do modlitwy. I odszedł. Dopominał się u instytucji w słusznej sprawie, ale instytucje (czytaj przełożeni i biskupi i podlegający im urzędnicy) miały własne zdanie. Jeśli prawda jest niezgodna z naszym interesem... tym gorzej dla prawdy.


Taki umysł i taki duch - odszedł. Proces ucieczki światłych umysłów (brain-draining) pogrążał imperia. Jest niemalże nie do odrobienia. Łatwiej odzyskać kapitał, ziemię, siłę bojową niż odpłynięte umysły. Szczególnie, że odzyskanie człowieka wymaga wiele więcej nakładów niż jego utrzymanie. Czy o tak wiele prosił.


Kościół katolicki niewątpliwie stracił. Także materialnie - po wspomnianej Mszy, w której uczestniczyłem przy automatach do składania ofiary kolejka była na 10-15 minut. I jak to powstrzymać? Jak powstrzymać odpływ umysłów? I ludzi?Rola papieża


W świetle tych i wielu innych wspomnianych na tym blogu problemów Kościoła katolickiego kreuje mi się obraz tego, co jest najważniejszą rolą papieża. Bo kto wybiera biskupów? Papież. Kto ich rozlicza? Papież. Kto może ich odwołać? Papież.


Najważniejszą rolą papieża jest wybór dobrych biskupów


Kościół się kurczy, ale to ciągle olbrzymia wspólnotą. Tym bardziej znaczenie ma jakość osób na stanowisku biskupa. Powinien to być odpowiedni człowiek, w odpowiednim czasie, na odpowiednim miejscu. Biskup ma pełną władzę w swojej diecezji i w niewielu sprawach można się odwołać do Watykanu.


Boże daj nam mądrych papieży i dobrych biskupów!


I pozdrowienia dla tych, którzy godnie i dobrze spełniają swoje zadania.


Dobrej niedzieli!Oskar Zgraj


P.S. W wyborze biskupa kluczową rolę ma jeszcze jeden gracz - ale o tym następnym razem.© Kiedy klękać w kościele? 2023

36 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page