top of page
Search

Przykuc pospolity

Updated: Apr 26, 2020


Dziś vlog - transkrypt poniżej.


Witam!

W tym artykule chciałbym przedstawić wam techniczne aspekty klękania w kościele. Wydaje się to bardzo łatwe, chociaż wiele osób nie jest świadomych tego, że robi to błędnie. W czasie mojej wieloletniej służby jako ministrant i lektor widziałem wiele sposobów uklęknięć w trakcie wchodzenia do kościoła, ale jeden zapadł mi najbardziej w pamięć.


Jest to „Przykuc Pospolity” czyli przykuc z jednoczesnym skłonem i potrójnym uderzeniem w klatkę piersiową. Wygląda to jakby komuś się spieszyło wejść do kościoła, żeby mu ktoś miejsca nie zajął. Nie wygląda to ładnie, a w niektórych momentach zabawnie.


W takim razie jak to robić poprawnie?


Rozróżniamy 3 sposoby uklęknięć:


- Uklęknięcie na jedno kolano. Należy pamiętać, że nasze prawe kolano powinno być mniej więcej równolegle do naszej lewej stopy. Stosujemy go wchodząc do kościoła oraz przechodząc przed tabernaculum poza Mszą Świętą. Co robić na środku kościoła opiszemy w innym poście.


- Uklęknięcie na dwa kolana bez skłonu. Stosujemy go w czasie przeistoczenia i po modlitwie „Baranku Boży” - w czasie ukazania i słów “Oto Baranek Boży…”


- Uklęknięcie na dwa kolana ze skłonem stosowany w trakcie wejścia do kościoła, gdy wystawiony jest Najświętszy Sakrament (w monstrancji)


Dziękuję bardzo za uwagę. Zapraszam do czytania innych wpisów na naszym blogu, odwiedzenia Facebook'a oraz zapraszam na pełny film „Przykuc Pospolity” na Youtube.


https://www.facebook.com/kiedyklekacwkosciele/

https://www.youtube.com/watch?v=qZTDYKBKRJI


Kacper Majkaⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019

68 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page