top of page
Search

Pokój Wam wszystkim... czyli komu? NIKOMU!

Przekazanie znaku pokoju przed przyjęciem Komunii Świętej jest wypełnieniem nakazu Jezusa z piątego rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza:


Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!

Mt 5, 23n

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego str. 38To oznacza, że znak pokoju ma być pojednaniem przede wszystkim z tymi, z którymi masz jakiś zatarg lub czują wobec Ciebie żal. W większości kościołów, w których uczestniczyłem we Mszy świętej ten zwyczaj został zastąpiony pewną karykaturą. Otóż ludzie skiną głową na lewo, na prawo i powiedzą “Pokój nam wszystkim.”


TO NIC NIE ZNACZY!


Pojednanie oznacza, że patrzysz komuś w oczy, wyciągasz rękę do uścisku i mówisz do konkretnego człowieka “Pokój z Tobą!” albo “Pokój Tobie”… albo “Przepraszam”.

Bezduszne i bezosobowe “Pokój nam wszystkim” sprawia, że nikt się nikogo nie dotknie, większość nie spojrzy drugiemu człowiekowi oczy a ostatnia rzecz jaką ten gest oddaje to przebaczenie i prośba o przebaczenie ludzi, którym naprawdę się ono należy.


Może masz zatarg z sąsiadem, a może z członkiem rodziny. Może kolega Cię oszukał albo poczuł się przez Ciebie zlekceważony. Może sąsiadka Cię obgadała albo plotkowałaś o swojej przyjaciółce. “Pokój nam wszystkim” pozwala uniknąć patrzenia w stronę tego człowieka, unikania problemu.


Dlatego właśnie biskupi polscy w wytycznych do “Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego” (dokument stanowiący “Instrukcję obsługi” Mszy świętej) ZAKAZALI używania formuły “Pokój nam wszystkim”:
Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego str. 121


Ale może biskupi nie są dla Ciebie autorytetem. Wrócę na chwilę do słów Jezusa poprzedzających fragment o pojednaniu:


Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego.

Mt 5,21nJezus dał to pouczenie podczas Kazania na Górze jako wyjaśnienie piątego przykazania. Porównuje brak pojednania się z bratem do zabójstwa. Zabijać drugiego człowieka można na różne sposoby, nie tylko fizycznie. Można zabijać (wykańczać) złym słowem, gniewem, obelgą, oszczerstwem, a także brakiem przebaczenia. Jak bardzo krzywdzą słowa i gniew niech zobrazuje kara, jaką Jezus przewiduje: sąd, Wysoka Rada, piekło.


To dlatego tak ważne jest, żeby pojednać się z konkretnym człowiekiem, jeśli masz przyjąć Komunię - czyli wejść w jedność z Chrystusem i wszystkim członkami jego kościoła. Najlepiej to robić od razu (po kłótni), choć w chwili wzburzenia zalecam ochłonięcie.


 

Uwaga! Gniew to nie grzech!


Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!


Ef 4,26


Dopiero gniew, z którym nic nie zrobisz, jest grzechem.

 

Pojednaj się ze swoim bratem, siostrą, żoną, mężem, dziewczyną, chłopakim, sąsiadem czy kimkolwiek innym przed zachodem słońca. A ostatecznie przed przyjęciem Komunii - w czasie obrzędu przekazania znaku pokoju.


* Jeśli jest w kościele - wyjdź z ławki, podejdź, spójrz w oczy, podaj rękę i wypowiedz słowa, które przyniosą pokój.


* Jeśli nie możesz, z powodu tłumu - złap wzrokiem, spójrz głęboko w oczy, skiń głowę, wypowiedz słowa tak, żeby było wiadomo o co Ci chodzi.


* Jeśli nie ma jej lub jego w kościele - przy poważnych sprawach idź się pojednaj i przyjdź na inną Mszę. Przy bardziej błahych - zrób to zaraz po Mszy.
 

NIE CZEKAJ!


Cytując tekst piosenki Mike and the Mechanics "The living years":


Say it loud, say it clear

You can listen as well as you hear

It's too late when we die

To admit we don't see eye to eye.


Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:


Powiedz to głośno, powiedz to wyraźnie

Jeśli słyszysz to możesz też wysłuchać

Gdy umieramy jest już za późno

Żeby przyznać, że się nie pogodziliśmy


 


* Jeśli nie możesz wymyślić nikogo, z kim musiałbyś się pojednać, pamiętaj, że czasem krzywdzimy ludzi nie wiedząc o tym. Może zajechałeś komuś drogę, może potrąciłeś go w przejściu - symbolicznie wyciągnij rękę do tego po prawej i tej po lewej i przekaż im znak pokoju mówiąc “Pokój z Tobą”.


Konkretnie im.Oskar Zgrajⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019
Źrodła:

- Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego oraz Wskazania Episkopatu Polski, Pallotinum, Poznań 2006 str 38 i 121

- Biblia Tysiącelecia, Pallotinum, Poznań-Warszawa 1990, sigla w tekście

208 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page