top of page
Search

„Ojcze Nasz” w trakcie Mszy-dlaczego nie ma "Amen"?

Updated: Apr 26, 2020

Modlitwa „Ojcze Nasz” jest najstarszą oraz najważniejszą modlitwą w modlitwie chrześcijan. Pan Jezus w nowym testamencie przekazał ją swoim uczniom oraz także nam. Jest to formuła chwaląca Boga chociaż również błagalna. Jest nazywana Modlitwą Wzorcową.


Zatem jak to jest, że w trakcie Mszy po zakończonym „Ojcze Nasz” nie mówimy „Amen” a np. w trakcie różańca kończymy modlitwę „Amen”.

Kluczem, żeby odpowiedzieć na to pytanie, jest embolizm. Embolizm (z języka Greckiego oznacza wstawkę, dodatek) jest to rozwinięcie ostatniej prośby zawartej w Modlitwie Pańskiej: „Wybaw nas Panie od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem. Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. Innymi słowy jest to kontynuacja „Ojcze Nasz”, w której kapłan wypowiadając te słowa prosi o wybawienie nas od zła wszelkiego oraz zachowanie Kościoła w pokoju.


Dalszą częścią tej modlitwy i jej zakończeniem są słowa: „Bo Twoje jest Królestwo i potęga, i chwała na wieki”. Według KKK nawiązuje do 3 pierwszych próśb zawartych w „Ojcze Nasz”.


A zatem dlaczego embolizm zamiast „Amen”. Embolizm kontynuuje Modlitwę Pańską, a Amen co z Hebrajskiego oznacza: „Tak jest” , „Niech tak się stanie” kończy modlitwę, dlatego w trakcie odmawiania „Ojcze Nasz” podczas Różańca mówimy „Amen”.


Tutaj podrzucę wam pełny tekst „Ojcze Nasz” z embolizmem.

K: Pouczeni przez Zbawiciela i posłuszni Jego słowom ośmielamy się mówić.

W: Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego.

K: „Wybaw nas Panie od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem. Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa”.

W: „Bo Twoje jest Królestwo i potęga, i chwała na wieki”.Kacper Majkaⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019

447 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page