top of page
Search

Odpusty - niezwykła łaska


Dziś w mojej rodzinnej parafii odbyła się Uroczystość Odpustowa – swoiste imieniny parafii. Choć wielu osobom odpust kojarzy się przed wszystkim z cukierkami, watą cukrową, petardami i kramami to tak naprawdę jest to wspaniały akt Bożej łaski.


Czym jest odpust?


Odpust jest darowaniem doczesnej kary po śmierci. Oznacza to w praktyce, że po rozgrzeszeniu nadal pozostaje nam do odpokutowania doczesna kara po śmierci – czyściec, tak jak po ranie – mimo zagojenia pozostaje blizna. Odpust usuwa taką bliznę z naszej duszy.

Odpusty dzielimy na cząstkowe i zupełne. Odpusty cząstkowe uwalnia od części kary, a zupełny od całości. Możemy je ofiarować za siebie lub za osobę zmarłą, co uwalnia ją z czyśćca i pozwala na zbawienie.

Jak można uzyskać odpust?

Aby uzyskać odpust zupełny należy spełnić określone warunki:

  • wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (w przypadku braku takiego wykluczenia otrzymuje się odpust cząstkowy).

  • wykonanie czynności związanej z odpustem.

  • przyjęcie komunii eucharystycznej.

  • modlitwa w intencjach papieskich (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo)

Wykonaniem czynności związanej z odpustem może być na przykład w dniach 1-8 listopada nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych, adoracja Najświętszego Sakramentu, ucałowanie krzyża w Liturgię Wielkiego Piątku czy uczestnictwo w co najmniej trzydniowych rekolekcjach.

Możliwości do uzyskania odpustu jest bardzo wiele, dlatego warto korzystać z tej łaski zarówno dla siebie jak i zmarłych. Pamiętajmy jednak, że odpustów nie można ofiarować za innych żywych.

24 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page