top of page
Search

Od krzyża wszystko się zaczyna...

Updated: Aug 20, 2019

Jedna z najzabawniejszych instrukcji znaku krzyża znajduje się w filmie pt. "Uciekające zakonnice"


https://www.youtube.com/watch?v=ouQVthzlvOU


A tak na poważniej:


Podstawą do pojęcia do czego służy znak Krzyża, kiedy go stosujemy i w jakich sytuacjach jest poznanie genezy do czego służył znak Krzyża w praktyce, w latach życia Chrystusa. Za czasów Chrystusa krzyż był uznawany za narzędzie, na którym wykonywało się haniebny, ośmieszający wyrok śmierci na winnym kary człowieku, więc dlaczego stosujemy znak Krzyża?


Otóż już prostuje tę obiekcję. Owy znak uznawany jest przez Kościół jako symbol 5 ran Chrystusa jednocześnie symbolizuje nasze odkupienie oraz powszechne pojednanie z Bogiem. Znak Krzyża jest również najprostszą i najszybszą modlitwą, jaką można zanieść do Boga. Teraz nasuwa się pytanie jak poprawnie wykonać znak Krzyża. Otóż jest to bardzo proste, chociaż wiele osób popełnia błąd. Dłonią wykonujesz 4 proste ruchy. Zaczynając od czoła "W Imię Ojca", schodząc niżej w okolice nadbrzusza "I Syna", następnie lewe ramię "i Ducha" oraz na końcu prawie ramię "Świętego. Amen". Całe wezwanie brzmi "W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen." Wiele osób wchodząc do kościoła wykonuje znak Krzyża błędnie. Np. Zaczynając od czoła następnie biją się trzy razy po klatce piersiowej. Teraz zastanów się czy wykonujesz znak Krzyża poprawnie :)


Jeśli nadal masz trudności ze znakiem krzyża polecam obejrzeć ten filmik(z przymróżeniem oka oczywiście) pt. "Uciekające zakonnice"

https://www.youtube.com/watch?v=ouQVthzlvOU


Kiedy wykonuje się znak Krzyża?


W czasie Chrztu zostaliśmy wyrwani z mocy szatana za pomocy znaku Krzyża “…, ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen". W teorii powinno się go wykonywać jak najczęściej, chociaż w czasie Mszy świętej są określone momenty w których należy go użyć. Otóż Kościół określa, kiedy należy użyć znaku Krzyża:

- Podczas wejścia do kościoła (zanurzasz dłoń w wodzie święconej oraz czynisz znak Krzyża na pamiątkę Chrztu świętego).

- Na początku Mszy świętej (razem z księdzem)

- Przed Ewangelią (Robisz trzy małe krzyżyki, na czole, na ustach i piersiach) - o tym szerzej w jednym z kolejnych wpisów.

- Na zakończenie Mszy Świętej - podczas błogosławieństwa wiernych przed rozesłaniem-

- Oraz gdy kapłan błogosławi Cię Ewangeliarzem lub Najświętszym Sakramentem.


Mała ciekawostką jest to, że wiele osób (głownie starszych), kiedy np. jadąc autem, autobusem czy tramwajem, widzi kościół, kapliczkę, etc czyni znak Krzyża - W ten sposób wyrażają swoją wiarę.


Kacper Majka


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019

140 views1 comment

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page