top of page
Search

Od dziś trzeba chodzić do kościoła.
W niedziele i święta. W związku ze zmianą przepisów w większości polskich diecezji biskupi wycofali dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej. Oznacza to, że dziś i w kolejne niedziele oraz Boże Ciało katolicy powinni zaplanować fizyczne uczestnictwo we Mszy świętej.


Pewne grupy nadal mogą uczestniczyć internetowo, jeśli zechcą. A są to:


  • osoby starsze (w diecezji krakowskiej od 65. roku życia)

  • osoby z objawami infekcji (te w ogóle nie powinny przychodzić do kościoła i zarażać innych - pisał o tym Marcin w artykule Po co przychodzić chorym do kościoła?

  • osoby obawiające się zakażenia COVIDem. Chodzi tu o osoby, które tak panicznie się boją złapania koronawirusa, że przymuszanie ich do wejścia w grupę ludzi w kościele może negatywnie odbić na ich zdrowiu psychicznym.

W kościele należy zasłonić usta i nos (nawet jak jest możliwość zachowania dystansu społecznego) i siedzieć/stać przynajmniej 2m od innych osób. Nadal rekomendujemy przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Jak to zrobić w masce pokazuję tu. Księża i szafarze wprawdzie nie mogą odmówić udzielenia Komunii osobie, która chce przyjąć ją do ust, ale narażają się wtedy na kontakt ze śliną i aerozolem z dróg oddechowych, który będzie potem przez ich palce rozniesiony na inne hostie i innych ludzi.


Część osób nie widzi sensu noszenia masek materiałowych, jako że nie chronią przed koronawirusem osoby noszącej. Piszę trochę o tym na portalu Quora po polsku - link tutaj - dla zainteresowanych.


Osoby, które nadal zdecydują się skorzystać z dyspensy i nie pójść do kościoła powinny modlić się w domu, przeczytać czytania niedzielne (dostępne np. w portalach mateusz.pl, brewiarz.pl, deon.pl). Można też skorzystać z licznych transmisji Mszy św. online (np. przez portal msza-online.net)Trzymajcie się zdrowo!Oskar Zgraj© Kiedy klękać w kościele? 2020Obraz My pictures are CC0. When doing composings: z Pixabay


71 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page