top of page
Search

Msze w wakacje.

Updated: Aug 20, 2019

Msze w wakacje


,,Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie” - Jezus z Nazaretu (J 6,53).


Czas wakacji jest dla większości z nas czasem relaksu, wypoczynku, urlopów, wyjazdów, dla jeszcze innych czasem intensywnej pracy. W takim natłoku zajęć bardzo łatwo jest zapomnieć o Bogu i o obowiązkach względem Niego. Czas wakacji nie zwalnia Cię jednak z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Pamiętaj, że dobrowolnie nie przychodząc na Mszę św. odcinasz się od pokarmu dającego życie wieczne.


No dobrze, napisałem już, że uczestnictwo we Mszy i przyjęcie Eucharystii jest konieczne. Ale co, jeśli nie ma możliwości na pojawienie się na Mszy w niedzielę? Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł uczestniczyć we Mszy w niedzielę, zawsze możesz pójść na Mszę w sobotę wieczorem. Pamiętaj jednak, że argumenty “Dzisiaj mi się nie chcę” nie wchodzą w grę - zawsze należy dołożyć wszelkich starań. Świetnym pomysłem jest sprawdzenie np. na stronie:


https://diecezja.pl/ ( dla diecezji krakowskiej )

https://opoka.org.pl/

czy https://m.deon.pl/


gdzie i w jakich godzinach odbywają się Msze.


Ale co, jeśli pomimo najszczerszych chęci i wytężonych starań nie uda Ci się pojawić na Mszy? Świetnie opisuje to historia jednego z naszych redaktorów, Oskara:


Oskar niedawno był na wyjeździe służbowym w Belgradzie na konferencji odbywającej się od środy do niedzieli włącznie. Samolot powrotny do domu miał o 14 w niedziele, więc na lotnisku musiał pojawić się o 12. Oskar znalazł w internecie informacje o Mszy o godzinie 10 w kontrkatedrze Chrystusa Króla. Wybrał się na Mszę, przeszedł pół miasta... i zastał zamknięte drzwi i informacje o tym, że wyjątkowo w tę niedziele Mszy o 10 nie będzie. Pomodlił się więc chwilę i pojechał na lotnisko. Po powrocie poszedł na Mszę w tygodniu, aby spotkać się z Bogiem.


Morał z tego taki: należy dołożyć wszelkich starań, ale nie należy załamywać się i zastanawiać czy popełniło się grzech, jeśli przyczyny niezależne od nas (takie jak praca, choroba, opieka nad kimś czy szereg innych) uniemożliwiły nam uczestnictwo we Mszy.


Przebywając za granicą można czasem być w okolicy, w której nie ma kościoła. Pamiętaj, że możesz wtedy iść na Mszę do kościoła innego obrządku (należącego np. do kościołów wschodnich) - grekokatolickiego, ormiańskiego katolickiego i tym podobnych. Będzie inaczej, ale Msza będzie ważna. Można tam też przyjąć komunię.


My (katolicy) możemy też (jeśli nie ma w okolicy kościoła katolickiego) przyjąć Komunię świętą w Cerkwi prawosławnej lub w innym kościele wschodnim, nie pozostającym pod władzą papieża. Trzeba tu jednak zachować ostrożność, ponieważ w niektórych państwach kościoły te nie dają takiej możliwości - najlepiej przed Mszą zapytać tamtejszego księdza, czy takiej Komunii udzieli.

Obszerny artykuł na temat “interkomunii” autorstwa ks. Marka Blazy - jezuity znajduje się tutaj:


http://mateusz.pl/pow/020112.htmAndrzej Satoła


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019


Redakcja dziękuje o. Marcinowi Szymańskiemu OP za konsultację treści.

95 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page