top of page
Search

Modlitwa za zmarłych - jak działa?

Updated: Nov 13, 2019

Bez wątpienia każdy z nas przynajmniej raz lub kilka razy spotkał się z zagadnieniem "modlitwy za zmarłego/zmarłą" czy to przy okazji pogrzebu, święta Wszystkich Świętych, czy nawet zwykłej mszy. Nie każdy jednak zdaje sobie w pełni sprawę ze znaczenia czy celu takiej modlitwy. Czy chodzi tylko o uczczenie pamięci takiej osoby, a może o coś więcej? Postaram się to wyjaśnić w tym materiale.


Zaczynając od najważniejszego modlitwa za zmarłych jest niejako kołem ratunkowym dla osób, które po swojej śmierci z różnych przyczyn nie trafiły przed oblicze Boga a trafiły do czyśćca. Słowa Jezusa "Poznacie ich po ich owocach" odnoszą się do pewnego rodzaju konta oszczędnościowego jakie ma w niebie każdy z nas, z tą różnicą, że tu na ziemi na konto trafiają pieniądze, a w niebie nasze dobre uczynki i nie tylko. Jezus pragnie od nas żywiej wiary, nie tylko chwilowych uniesień i zachwytów. Taka żywa wiara i dobre uczynki są to właśnie owe owoce po których Bóg rozpozna czy jesteśmy godni Jego Królestwa. Osoba zmarła trafia przed oblicze Boga z określoną pulą "owoców" jakie przyniosła podczas życia na ziemi . Gdy trafia do czyśćca nie ma już możliwości dawania nowych owoców, sama nie da rady trafić do nieba. Modlitwa za zmarłego jest jednak dowodem na to, że dzieło tego człowieka na ziemi się nie skończyło, jeżeli modlimy się za sprawą zmarłego znaczy to, że wywarł on na nas jakiś wpływ, że ożywił w nas wiarę w Boga, wywołał w nas dobrą zmianę etc. A zatem jego dzieło czynienia dobra wciąż trwa za naszą sprawą, a co za tym idzie nadal przynosi dobre owoce.

Modlitwa za zmarłych jest zatem szansą i najlepszym dowodem na to, że zasługują oni na szansę od BogaAndrzej Satołaⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019

38 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page