top of page
Search

Kto może być chrzestnym?

Updated: Jan 7, 2020

Zanim rodzice przyniosą dziecko do chrztu, muszą wybrać rodziców chrzestnych. Stało się to tradycją chrześcijańską, a zwyczaj ten sięga pierwszych chrześcijan.

W tamtych czasach chrztu udzielano osobom dorosłym. Jednak młodzi chrześcijanie pragnęli, aby ich dzieci mogły przyjąć chrzest zaraz po urodzeniu. Kościół nie chcąc pozostawić rodziców samych z tak poważnym zadaniem jak wychowanie dziecka w wierze zatroszczył się im o dodatkowych pomocników, czyli chrzestnych. Mają oni czuwać nad religijnym wychowaniem dziecka, pomagać rodzicom w katolickim wychowaniu chrześniaka, a w przypadku, gdyby rodzice przedwcześnie zmarli, sami mają zatroszczyć się, by wychowanie dziecka przebiegało zgodnie z zasadami wiary. Chrzestny jest też wysłannikiem i przedstawicielem Kościoła w życiu chrześniaka czy chrześnicy. Pilnuje i przypomina o katolickim wychowaniu rodzicom, choć nie może tego robić za nich.


Aby temu zadaniu sprostać, trzeba być samemu wierzącym, gotowym służyć radą i przykładem własnego życia. To dlatego na barki rodziców chrzestnych spada największą odpowiedzialność. Chrzestnym nie może więc być każdy. Co więcej, Kościół stawia osobom, które maja być chrzestnymi bardzo konkretne wymagania - wyższe niż rodzicom przynoszącym dziecko do chrztu.


Kto może być chrzestnym:

- osoba, która ma ukończone 16 lat,

- jest katolikiem,

- przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię,

- prowadzi życie zgodne z wiarą i zadaniami jakie ma pełnić,

- został wyznaczony do podanej funkcji przez przyjmującego lub jego opiekunów,

- nie jest rodzicem osoby przyjmującej chrzest.


Zgodnie z normami podanymi powyżej chrzestnym nie może być osoba, która przyjęła ślub kościelny a jest po rozwodzie, żyjąca w związku cywilnym czy konkubinacie. Wyjątkiem jest przypadek, gdy osoba jest rozwiedziona i nie żyje w nowym związku, może przystępować do spowiedzi, otrzymać rozgrzeszenie i przyjmować Komunię świętą. W tej sytuacji bycie osobą rozwiedzioną nie jest przeszkodą, by zostać chrzestnym.


Kościół skłania do wyboru osoby bliskiej rodzinie, mającej z nią bliskie kontakty, która będzie mogła regularnie współuczestniczyć w życiu dziecka. Chrzestny nie musi być członkiem rodziny chrzczonego.Gosia Dziża


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020


Obraz debowscyfoto z Pixabay

72 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page