top of page
Search

Ksiądz kropi wodą święconą - co robić?

Updated: Feb 24, 2020


Na pewno nie raz spotkaliście się w kościele z sytuacją, że ksiądz idzie przez środek kościoła i kropi wodą ludzi (czasem tylko pozornie). Możliwe, że widzieliście ludzi którzy czynią znak krzyża, nie robią tego albo robią to kilka razy, za każdym razem gdy woda trafi w ich czoło. Jak się wtedy zachować? Co trzeba robić?


Pokropienie wodą święconą ma charakter błogosławieństwa. Błogosławić jednak nie musimy tylko ludzi ale także jedzenie, przedmioty czy nawet zwierzęta. I tak w Wielką Sobotę kropimy pokarmy, w święto św. Krzysztofa samochody, a w święto Chrztu Pańskiego - ludzi. Kiedy mamy więc się przeżegnać, a kiedy nie?


Zasada jest dość prosta choć nieintuicyjna ze względu na nasze przyzwyczajenia co do tego rodzaju kontaktu z wodą święconą. Znak krzyża czynimy tylko wtedy, gdy błogosławieni są ludzie. Dzieje się to najczęściej zamiast aktu pokuty i to wtedy należy się przeżegnać. W innym przypadku, tak jak np. w czasie poświęcenia pokarmów nie robimy tego, ze względów liturgicznych, ale także estetycznych, bo dość komicznym jest, kiedy na słowa “Pobłogosław Panie te jaja/mięso” tłum wiernych wykonuje znak krzyża jakby ta prośba dotyczyła właśnie ich.


Jeśli ksiądz dokonuje pokropienia ludzi i poczujesz, że już po raz kolejny zostałeś pokropiony, nie musisz żegnać się jeszcze raz. Pokropienie ma charakter symboliczny, nie jest więc magicznym zaklęciem, które nie zadziała jeśli nie przeżegnasz się tyle razy ile razy otrzymałeś dawkę wody święconej.Marcin Frejek


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020

114 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page