top of page
Search

Koronawirus - przyjmij Komunię "na rękę"


Koronawirus się rozkręca.


W najbliższą niedzielę rozważ przyjęcie Komunii Świętej "na rękę"
Powszechny w Polsce sposób przyjmowania Komunii Świętej na "do ust" wiąże się nieuchronnie z ryzykiem dotknięcia śluzówek wiernych a także śliny przez szafarza Komunii Świętej. Wirus przenosi się drogą kropelkową i wydaje się, że w ten sposób szafarz przy okazji udzielania komunii może od jednej osoby przenieść go nawet na kilkaset.


Z kolei przy zastosowaniu zwykłych środków ostrożności (umycie rąk przed celebracją, użycie przegotowanej wody do lavabo i puryfikacji) Komunia Święta "na rękę" zmniejsza ryzyko kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych.


Jestem chirurgiem i redaktorem bloga religijnego (pełniłem też funkcję nadzwyczajnego szafarza), więc piszę zdroworozsądkowo.


W razie potrzeby można skonsultować sprawę ze specjalistą w zakresie chorób zakaźnych czy epidemiologii.Jak to zrobić?


Przyjmowanie Komunii Świętej "na rękę" jest powszechne w Kościele. Jest legalnym i godnym sposobem przyjmowania Komunii. W celu przyjęcia tak Komunii podchodząc do szafarza ułóż ręce dłońmi do góry lewa nad prawą (jak na obrazku powyżej). W starych opisach mówi się o tym, żeby tak przygotować tron dla Chrystusa obecnego w Eucharystii.


Gdy szafarz powie "Ciało Chrystusa" - unieś ręce nieco do góry i powiedz "Amen"


Szafarz położy Ciało Pańskie na Twojej lewej ręce. Wtedy, w obecności szafarza (przed odejściem) weź Hostię prawą ręką i włóż ją do ust, używając lewej ręki jako pateny, która zabezpiecza przez upadkiem okruszynek z Hostii.


Potem odejdź na miejsce.


Nie ma potrzeby wykonywania Znaku krzyża. Twoje "Amen" było już wyznaniem wiary.PozdrawiamOskar Zgraj
ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020
Obraz João Geraldo Borges Júnior z Pixabay

133 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page