top of page
Search

Kolęda - ale zaraz... tak bez Księdza?

Updated: Dec 30, 2019

Okres Bożego Narodzenia to wspaniały i radosny czas, który zbliża ludzi cudowną nowiną, daje okazje do odpoczynku i zadumy. Podczas Bożego Narodzenia początek znajdują ciepłe, miłe i z całą pewnością niezapomniane wspomnienia oraz rozmaite tradycje i piękne zwyczaje.


Jednym z takich zwyczajów jest kolędowanie.


Na przestrzeni lat przybierało ono różne formy od przedstawień z chórem i żywymi zwierzętami po skromne śpiewanie kolęd przy blasku świec.

Kolędowanie z szopką, które to szopki bożonarodzeniowe przybierają najróżniejsze formy, kolory, style i funkcje, kolędowanie w przebraniach np. postaci ze stajenki, w której narodził się Jezus, takich jak Józef, Maryja, pastuszkowie i Mędrcy, kolędowanie w towarzystwie żywych zwierząt, czy odgrywanie małych przedstawień i wiele, wiele innych.


Jak postępować gdy kolędnicy przyjdą w odwiedziny?

Najczęstszymi pytaniami, jakie padają w kontekście tzw. kolędników są:


- Co zrobić?

- Otworzyć drzwi czy udawać, że nikogo nie ma w domu?

- Co wypada dać?

- Jak się zachować?


Pamiętaj, że bez względu na to czy chcesz akurat posłuchać kolęd czy nie, możesz wyjść naprzeciw kolędników, wysłuchać ich śpiewu, jeśli masz taką ochotę możesz ich wynagrodzić pieniężnie. Jeśli nie masz drobnych pieniędzy zawsze można poprosić o rozmienienie ich (sam niejednokrotnie byłem w takiej sytuacji zarówno po stronie kolędnika, jak i osoby, którą odwiedza kolęda). Jeśli nie masz pieniędzy (lub nie chcesz ich dać) wystarczy dobre słowo, zwykłe "dziękuję", "było Mi miło" albo coś słodkiego lub coś niecoś na ząb. Nie bój się także prosić o więcej kolęd. W tym czasie i przy panującym bożonarodzeniowym nastroju, będzie to sama przyjemność. Koniec końców: chodzi przecież o szerzenie radości.


Taki ogrom najróżniejszych rozwiązań ma prowadzić do... przeżywania w świętach tego, co najważniejsze, to jest do szerzenia radości, miłości, braterstwa, przebaczenia. Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, w którym możemy wejrzeć w siebie i w drugiego człowieka. Bogactwo i różnorodność możliwości sprawia, że kolędowanie bożonarodzeniowe jest piękną tradycją, która niesie ze sobą cel i przesłanie, że Bóg dając nam Swojego Syna zesłał nam razem z nim miłość i pojednanie, którymi kolędując dzielimy się z innymi.Andrzej Satoła


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019Obraz Gerhard Gellinger z Pixabay

61 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page