top of page
Search

Kiedy nie można imprezować?

Updated: Feb 20, 2020

Za nie całe 2 tygodnie kończy się karnawał i 27 lutego Środą Popielcową zaczynamy 40 dniowy Post. Nawiązując tematycznie do świąt jakie nadchodzą chciałbym wam pokrótce wyjaśnić kiedy nie powinniśmy chodzić na imprezy.


Według Kodeksu Prawa Kanonicznego nie możemy imprezować oraz w Wielki Piątek (Kan. 1250 notke znajdziecie na końcu).

Wielki Post trwa od Środy Popielcowej, aż do Wielkiego Czwartku, także w tym okresie unikajmy hucznych zabaw.

Biskupi na obradach konferencji episkopatu Polski przyjęli nowelizacje 4 przykazania, czyli ograniczyli zakaz chodzenia na imprezy do samego Wielkiego Postu, usuwając Piątek z listy dni gdzie nie można imprezować.

A co w takim razie z Adwentem ?

Oczywiście kiedyś Adwent był uważany za okres Postu, czyli powinniśmy stronić od zabaw, ale Kodeks Prawa Kanonicznego dany przez Papieża Jana Pawła 2 z 25 stycznia 1983.r zmienił okres postu na okres pokuty do którego zaliczamy wyżej wymieniony Wielki Post i każdy Piątek roku. (Ta zmiana nastała przed zmianami nowelizacyjnymi w Polsce).

Adwent za to jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana Jezusa na świat, czyli nie powinniśmy się umartwiać tylko wręcz cieszyć się.


Źródło: http://www.katolicki.net/ftp/kodeks_prawa_kanonicznego.pdf

Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.


Kacper Majka
ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020

583 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page