top of page
Search

Kiedy biją dzwony w Kościele?


Skoro pisaliśmy już na blogu kiedy dzwonią dzwonki, to dzisiejszy wpis będzie o tym kiedy dzwonią dzwony w Kościele. Dźwięk dzwonów jest nieodłącznym elementem kojarzącym się nam ze świątynią.


Głównym zadaniem dzwonów jest zasygnalizowanie wiernym porę modlitwy oraz wezwanie wiernych do kościoła, aby mogli uczestniczyć we Mszy Świętej czy nabożeństwach. Dlatego zwykle dzwony możemy usłyszeć o godzinie 6.00, 12.00 i 18.00 na Anioł Pański. Ponad to dzwonią również o godzinie 15.00 w Godzinę Miłosierdzia oraz o 21.00 na Apel Jasnogórski. Dzwony usłyszymy także około pół godziny lub pięć minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej wedle przyjętego zwyczaju w danej parafii. W dzwony uderza się podczas procesji, a jedynym okresem kiedy dzwony milczą jest Wielki Czwartek od „Chwała na wysokości Bogu” do uroczystego „Gloria” w Wigilię Paschalną na znak smutku z powodu śmierci Jezusa Chrystusa.


Przyjął się zwyczaj odprowadzania zmarłych na miejsce ich wiecznego spoczynku właśnie głosem dzwonów. Gdy trumna ze zwłokami zmarłego po Mszy Świętej opuszcza świątynię, uderza się w dzwony. Pogrzebowe głosy dzwonów oznajmiają wiernym, nawet nie biorącym udziału w ceremoniach pogrzebowych, że ktoś z ich wspólnoty odchodzi na zawsze. Głosem dzwonów żegnają zmarłego wszyscy pozostający jeszcze przy życiu.


Dodatkowo warto wspomnieć o dzwonach „specjalnych”, które znajdują się w wyjątkowych miejscach. Idealnym przykładem jest Dzwon Zygmunt z katedry Wawelskiej, który odzywa się bardzo rzadko. Przyjęło się że jego bicie podkreśla jedynie wydarzenia ważne dla Polski i Krakowa oraz najważniejsze święta narodowe i kościelne.


Gosia Dziża

© Kiedy klękać w kościele? 2021

Zdjęcie:https://pixabay.com/pl/photos/dzwony-%C5%82oskota%C4%87-dzwonnica-3779849/

978 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page