top of page
Search

"Kłaniam się Tobie Przedwieczny Boże... tylko jak i kiedy?"

Updated: Dec 6, 2019

"KŁANIAM SIĘ TOBIE, PRZEDWIECZNY BOŻE…." - TYLKO JAK I KIEDY?Pokłon to pochylenie głowy lub całego tułowia wyrażający szacunek, powitanie lub pożegnanie. Natomiast w liturgii Mszy Świętej jest on wyrazem głębokiego szacunku, znaku pokuty, a zarazem symbolizuje cześć i błaganie. 


W rzymskiej liturgii wyróżniamy dwa rodzaje skłonów.


Pierwszy to skłon głowy. Polega on tylko i wyłącznie na pochyleniu głowy w kierunku tułowia i można powiedzieć, że jest on wyrazem szacunku i uprzejmości. Bardzo często możesz go zaobserwować podczas posługi ministranckiej, gdzie ministrant po zakończeniu czynności pochyla głowę przed kapłanem sprawującym Eucharystię. 


W ten sposób pochylasz głowę, gdy:

-wypowiadasz razem imiona Trzech Osób Trójcy Świętej 

-wypowiadasz pełne Imię Jezusa: Jezus Chrystus (np. podczas "Chwała na wysokości Bogu" skłaniasz głowę na słowa "Jezu Chryste" - występuje tam 2x), Maryji oraz Świętego, ale tylko, gdy przypada jego wspomnienie, święto lub uroczystość. 


Kłania się ten, kto wypowiada - czyli jak ksiądz mówi modlitwę eucharystyczną i wspomina Maryję - kłania się tylko on. A kiedy wszyscy śpiewają lub mówią “Chwała…” - to wszyscy. 


Drugi to skłon ciała albo inaczej nazywając ukłon głęboki. W tym przypadku pochylasz się do przodu, zginając głęboko głowę wraz z ramionami. Jest to również oznaką czci i uwielbienia.


Skłon ten powinieneś wykonywać w czasie wyznania wiary w momencie, gdy padają słowa:


"I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem".

To szczególne miejsce, które chrześcijanie od dawna podkreślają, jako wyraz uczczenia tajemnicy wcielenia.

Jest jednak pewien wyjątek od reguły w tym przypadku, dwa razy do roku w tym momencie przyklękasz, a wypada to w Boże Narodzenie (Pasterka oraz wszystkie Msze 25.12) oraz Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny - 25.03. Tę datę łatwo wykoncypować. Wypada dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem - tyle, ile trwa ciąża. Obydwa momenty czasowe wspominają wcielenie Chrystusa.


Ponadto skłon głęboki jest używany przy błogosławieństwie końcowym - na czas wykonywania znaku krzyża. Jeśli przedtem diakon poda instrukcję “Pochylcie głowy na błogosławieństwo” to tak właśnie należy uczynić, pogłębiając skłon podczas “Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty” .


W przypadku, gdy nie możesz uklęknąć (z powodu choroby, urazu lub ścisku w kościele) zastępujesz to skłonem głębokim. 


W niektórych instrukcjach liturgicznych skłon głęboki robi się w biodrach na prostym kręgosłupie. Często wygląda to jednak, w naszej ocenie, dość śmiesznie ponieważ kłaniam się w stronę Ołtarza a wypinam w kierunku innych uczestników Mszy Świętej. 


Pamiętaj, by gesty nie były przesadne i żeby je wykonywać bez zbędnego pośpiechu, bo w prosty sposób mogą przeobrazić się w parodię. Gosia Dziżaⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019

225 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page