top of page
Search

Jednostki miar w Biblii.

Często w trakcie czytanie i rozmyślania nad pismem świętym w czasie spotkań lektorskich słyszałem określenia „łokieć”, „czwarta straż nocna”, „talent”, postanowiłem to sprawdzić i poczytać na temat biblijnych jednostek miar i przedstawię wam moim zdaniem 3 najciekawsze.


Łokieć.

Jak byłem dzieckiem zastanawiałem się, że jak łokieć może być jednostką miary, przecież każdy ma różna długość łokcia. Okazuje się, że łokieć to 45,72 cm i jest to średnia długość łokcia za czasów Biblijnych. Zależało to od państwa, regionu i epoki historycznej. Na przykład łokieć Warszawski do 1819 roku miał miarę 59,6 cm

Czwarta straż nocna.

Jest ostatnią jednostką czasu w ciągu doby, oznaczała ona godziny od 03:00 do 06:00. Dlaczego „Czwarta straż nocna”? W trakcie zmian wojskowych, które miały swoje określone godziny, wydawany był dosyć głośny dźwięk i przez to godziny od 18:00 do 06:00 nazywano nocnymi strażami.


Talent.

Talenty w Bibli to chyba najbardziej kojarzone jednostki miary. Pewnie słyszeliście na mszy przypowieść o talentach. W czasach Biblijnych talent, to nie była umiejętność, np. pieczenie najpyszniejszej macy w Jerozolimie tylko jednostka masy lub monetarna. Jeśli mówimy o Talencie jako jednostce masy i położymy go na wadze to zobaczymy 34,02 kg, ale jeśli jako jednostkę monetarną to mamy 45,4 kg srebra lub 54,5 kg złota.


Kacper Majka


Pozdrawiam serdecznie!


© Kiedy klękać w kościele? 2020


Źródła:

Wikipedia.com

http://biblia-online.pl/Blog/Artykul/9/biblijne-jednostki-miar


Obraz:

https://pixabay.com/pl/photos/ulicy-drogi-horyzont-niesko%C5%84czona-238458/

101 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page