top of page
Search

Jak składać życzenia Bożonarodzeniowe?

Za kilka dni obchodzimy w swoich domach Boże Narodzenie. Przed nami czas pełen sprzątania, gotowania, przygotowywania. Chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale czy pamiętamy o przygotowaniu się do składania życzeń? Zamieńmy najpopularniejsze zwroty typu „Spełnienia marzeń”, „Nawzajem” na coś bardziej oryginalnego.


1.Czego nie mówić podczas składania życzeń?


Jedną z podstaw jest przemyślenie tego co chcemy powiedzieć danej osobie. W ten sposób unikniemy sprawienia komuś przykrości. Jeśli ktoś z rodziny nie może zdać prawa jazdy nie składajmy życzenia typu: „Michał, żeby w końcu udało ci się zdać to prawo jazdy”. Takie życzenie może mieć odwrotny skutek i może zostać potraktowane jako złośliwe.

Podczas składania życzeń należy również pamiętać, żeby nie wypominać lub wręcz naprawiać daną osobę. Życzenia typu: „Znajdź sobie w końcu dziewczynę”, „Przestań palić papierosy”, "Znajdź porządną prace” nie sprawią nikomu radości. Taka osoba może poczuć się gorsza lub mieć wrażenie bycia nieudacznikiem co może prowadzić do nieporozumień a często do konfliktów. Chociaż patrząc na to z drugiej strony, jeśli dostaniemy takie życzenia np. od babci, należy pamiętać, że robi to z troski dla nas. Wiec co należy zrobić gdy dostaniemy takie życzenia? Ja bym osobiście to przemilczał i ewentualnie się uśmiechnął. Inne zachowania mogą zostać potraktowane jako brak szacunku.


2.Odrobina bliskości.

Kiedy jesteśmy w gronie bliskiej rodzinny uścisk dłoni, przytulenie się do kogoś wzmacnia relacje między rodziną, człowiek jest stworzony do bliskości. Nie zapominajmy o odrobinie również miłych słów typu „Kochanie” „Kochana”. Jedno słowo a potrafi uszczęśliwić człowieka.


3.Dopasowanie życzeń do odbiorcy.


Należy pamiętać o wyczuciu charakteru tych życzeń. Bożonarodzeniowe powinny być związane z religią. Nasze życzenia powinny być przepełnione miłością, powinny dawać nadzieje i otuchę. Ważne również jest dostosowanie naszych słów względem danej osoby. Co innego powiemy mamie a co innego szefowi czy koledze z pracy na wigilie firmowej. Jeśli mamy do czynienia z bliską rodziną otwórzmy się bardziej, nie bójmy się szczerych wyznań, dużej ilości uścisków itp. Jeżeli składamy życzenia nauczycielowi, szefowi lub dalszemu znajomemu musimy wykazać się wyczuciem chwili i pewnego rodzaju taktem, mówić co wypada w danej chwili. Jeśli nie wiemy co powiedzieć - to życzmy po prostu zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń. Musimy pamiętać, że życzenia nie są czymś dosłownym, są przede wszystkim gestem grzeczności.


4. Oklepane życzenia w Internecie.

Bardzo często dostajemy lub sami wysyłamy życzenia przez Internet. Zazwyczaj są to skopiowane wierszyki z różnymi obrazkami. Wykażmy się oryginalnością i sami indywidualnie do danej osoby napiszmy życzenie. Chociaż moim zdaniem lepiej jest zadzwonić do takiej osoby która np. mieszka za granicą i złożyć jej życzenia przez telefon. Każdy znajdzie chociaż 5 minut na rozmowę pomimo natłoku przygotowań.


Kacper Majka

©Kiedy klękać w kościele? 202146 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page