top of page
Search

Jak przejść przez oś kościoła?

Mimo, że podczas pandemii rzadko lub w ogóle nie chodzimy do kościoła, aby uczestniczyć w Mszy Świętej, to gdy wrócimy (miejmy nadzieję, że niedługo) do normalnego uczestnictwa w Eucharystii zwróćmy uwagę na pewne bardzo częste, czasem zabawne zachowanie w czasie Mszy. Gdy w jej trakcie znajdzie się osoba, która musi przejść przez środek, oś kościoła zazwyczaj wykonuje bardzo dziwny rytuał polegający na przyklęknięciu na środku kościoła, wykonaniu bardzo szybkiego znaku krzyża, często z pominięciem jakiejś jego części. Po wszystkim taka osoba pośpiesznie wstaje i odchodzi dalej. Choć takie zachowanie wydaje się zabawne, wynika tak naprawdę z tego, że osoby te tak naprawdę nie wiedzą co mają zrobić, przez co mieszają różne formy wyrazu szacunku, bardzo szybko aby jak najkrócej być w centrum uwagi.

Jak się zachować przechodząc przez środek kościoła w trakcie Mszy Świętej?


Przed wszystkim, musimy to robić tak aby jak w najmniejszym stopniu odwracać uwagę osób uczestniczących od ołtarza i kapłana sprawującego Eucharystię. Najlepiej podczas przechodzenia uczynić skłon głową, aby wrazić szacunek a jednocześnie nie zwracać tak na siebie uwagi. Ponadto, sposób ten jest dużo szybszy, dzięki czemu unikniemy poczucia dyskomfortu przez spojrzenia innych. Skłon jest wyrazem szacunku, podobnie jak przyklęknięcie. Jeżeli nie chcesz przechodzić przez środek kościoła nie przyklękając, zadbaj o to aby był to gest wykonany z szacunkiem a nie w pośpiechu, przez co wygląda jak potknięcie. Nie musisz również wykonywać znaku krzyża (lub tej karykaturalnej wersji „klepania się w klatkę piersiową”), ponieważ podczas Mszy są ściśle wytyczone momenty, kiedy ten znak należy uczynić i nie ma potrzeby aby wykonywać go wtedy dodatkowo.

Pamiętajmy:

  • Najlepiej wykonać skłon głową, gdyż jest najbardziej sprawną i elegancką formą wyrazu szacunku (szczególnie przydatną w zatłoczonym kościele)

  • Jeżeli klękasz, zrób to w sposób godny i z szacunkiem – nie w pośpiechu, bezładnie

  • Staraj się w jak najmniejszym stopniu odwracać uwagę innych osób od Eucharystii i kapłana – czynności wykonuj godnie ale sprawnieMarcin Frejekⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020


Obraz ddzphoto z Pixabay


109 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page