top of page
Search

Jak dobrze duchowo przeżyć Boże Ciało?


Tak w skrócie Obrzędy Bożego Ciała zaczynają się od Mszy świętej, a następnie wierni, na czele z ministrantami z krzyżem, wychodzą na procesje do 4 ołtarzy usytuowanych w pobliżu kościoła. Ludzie wychodzą na ulice i dają świadectwo swojej wiary, wydaje mi się, że nawet najbardziej widoczne ponieważ, procesja rezurekcyjna na przykład jest tylko dookoła kościoła.


Teraz trochę z historii. Ustanowienie uroczystości Bożego Ciała związane jest z objawieniami św. Julianny. Młodej zakonnicy ukazał się, Jezus i wyznał, że pragnie wprowadzenia w Kościele święta ku czci „Najświętszego i Najwyższego sakramentu ołtarza”. Po 22 latach mniszka opowiedziała o objawieniu biskupowi Liège, który wprowadził tą uroczystość w swojej parafii, a następnie Papieżowi Urbanowi IV, który wprowadził ją w całym kościele.


W takim razie wiemy jak powstała uroczystość Bożego Ciała, zatem jak dobrze przeżyć ową uroczystość?


1. Bardzo często w czasie procesji rozprasza nas otoczenie i to co się wokół niego dzieje. Wielokrotnie u wielu ludzi zdarza się, że rozglądają się po okolicy lub wdają się w dyskusje na różne tematy co nie sprzyja skupieniu się. Należy uświadomić sobie, że uczestniczymy w wydarzeniu religijnym, które jest świadectwem naszej wiary. Pomocą dla nas w czasie procesji może być rozważanie tajemnic eucharystii, wsłuchiwanie się w treść pieśni lub cicha modlitwa.


2. Bardzo ważne jest to, żeby uświadomić sobie, że Jezus który ukrywa się pod postacią chleba i wina uosabia się w przestrzeni w której żyjemy, np.: droga, którą jedziemy do pracy, sklep do którego uczęszczamy. Procesja Bożego Ciała ma odwzorowywać wędrówkę Izraelitów przez pustynie, kiedy to mogli liczyć na pomoc Boga i jego prowadzenie. Duchowo zgadzajmy się w czasie procesji na drogę, która wyznacza nam Bóg. Pamiętajmy również, że obecność Jezusa nie jest tylko wewnętrzna. Święty Tomasz z Akwinu mówił, że Chrystus ma większe upodobanie w przebywaniu w sercu człowieka niż w chlebie, dlatego powinniśmy przyjąć Komunię świętą. W taki sposób pielęgnujemy w sobie prawdziwe życie.


3. W czasie procesji zatrzymujemy się przy 4 ołtarzach gdzie śpiewana lub czytana jest Ewangelia, której najczęściej nawiązuje się do cudu rozmnożenia chleba lub do wydarzeń eucharystycznych. W tym czasie możemy przypomnieć sobie o nauczaniu Jezusa. O tym, że Jego słowa są ważne i docierają do mojego serca.


4. Jak wszyscy wiemy, procesja Bożego Ciała jest wydarzeniem wspólnotowym. Ten wspólnotowy wymiar ukazuje, że w drodze do zbawienia nie jesteśmy sami. Ukazuje również, że kościół nie jest podzielony. Łączy nas obecność przy Chrystusie. W taki sposób spełniają się słowa Jezusa w wieczerniku, że wszyscy powinniśmy być razem. Pomimo różnic powinniśmy pielęgnować wzajemną zgodę i troszczyć się o siebie.


Pozdrawiam!

Kacper


© Kiedy klękać w kościele? 2021


Źródło: https://pl.aleteia.org/2019/06/20/jak-dobrze-przezyc-procesje-bozego-ciala-poradnik-dla-tych-ktorzy-chca-podjac-wyzwanie-na-serio/


Zdjęcie: Goran Horvat z Pixabay


71 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page