top of page
Search

IDEA WIELKIEGO POSTUZastanawiasz się jak najlepiej przejść przez Wielki Post? W natłoku spraw życia codziennego może Ci się wydawać, że jest to zbyt skomplikowane lub trudne, aby wszystko pogodzić. Nie pozwól, aby ten ważny okres przemknął ci niezauważony lub bezmyślnie przeżyty poprzez symboliczne poświęcenia. Niech rzuci kamieniem ten kto w okresie Wielkiego Postu choć raz nie zaprzestał jedzenia słodyczy, picia kawy czy jedzenia mięsa. Jeśli uważasz, że poprzez wyłącznie odmówienie sobie słodyczy spełniasz idee Wielkiego Postu, to jesteś w głębokim błędzie.


W takim razie co należy zrobić, aby ten czas był owocny? Swoje postępowanie musimy oprzeć na trzech filarach: modlitwie, poście i jałmużnie. Praktyka dobrych uczynków prowadzi nas do duchowego uzdrowienia, do naszego duchowego wzrostu. Pamiętajmy jednak, że te trzy filary muszą oddziaływać łącznie, aby przynosiły efekty.


Nawiązując do wstępu post nie opiera się tylko na rezygnacji z czekolady czy kawy. Post to wyrzeczenie. Inspiruje nas do ćwiczenia siebie, podejmowania trudnych wyzwań, ale przede wszystkim - dostrzegania naszych słabości i chęci poprawiania się. W podjęciu wyrzeczenia potrzebne jest poczucie pustki, która motywuje nas byśmy mogli naprawiać nasze błędy i rezygnować z grzechu, a do tego budować w sobie miłość. Post to refleksja gdzie w naszym życiu brakuje Boga i realizacji jego przykazań.


Jałmużna, czyli dawanie czegoś od siebie. Przez skupienie się na swojej codzienności pomijamy potrzeby innych. Wielkopostna jałmużna ma nam uzmysłowić, by kierować się w naszych działaniach troską o drugiego człowieka. Najczęściej jałmużnę rozumiemy jako datek pieniężny dla potrzebujących. Pamiętajmy, że równie dobrze może to być poświęcony czas np.: formie wolontariatu.


Modlitwa to okazja do rozmowy z Bogiem. W tym wyjątkowym okresie pozwala jeszcze pełniej zrozumieć tajemnicę cierpienia, miłości i zmartwychwstania Jezusa. Oprócz modlitwy indywidualnej możemy uczestniczyć jeszcze w Liturgii Wielkopostnej: Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej.


Gosia Dziża


® Kiedy klękać w Kościele? 2021


Foto:https://pixabay.com/pl/photos/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82-modl%C4%85c-modlitwa-katedra-768613/

GGGoreDrogKrzKKrzyżwarzyżowna lepsze zrozumienie wydarzeń Wielkiej Nocy

39 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page