top of page
Search

Hej Kolęda, Kolęda! - od kiedy śpiewać kolędy?

Updated: Jan 31, 2020

Hej kolęda, kolęda!!


Dużymi krokami nadchodzi Boże Narodzenie za czym również kolęda. Kolędnicy będą chodzić po domach i śpiewać nam wesołą nowinę, że Jezus nam się narodził.


Kolędy stanowią bardzo ważną cześć świąt Bożego Narodzenia, powiedzmy sobie szczerze, gdyby nie kolędy, nie byłoby czuć klimatu tych wspaniałych świąt.


Oczywiście kolędy nie są po to, aby robić klimat w trakcie Bożego Narodzenia. Pierwotnie kolędy to były radosne pieśni noworoczne, obecnie przyjmują formę pieśni bożonarodzeniowych, które zapowiadają nam radosne, przyjście Pana Jezusa na świat.


W takim razie kiedy można zacząć śpiewać kolędy? W liturgii kościoła katolickiego kolędy zaczyna się śpiewać od Mszy święta Bożego Narodzenia, czyli w nocy z 24 na 25 Grudnia do święta Ofiarowania Pańskiego (Trzech Króli), czyli do 6 Stycznia.


W polskiej tradycji dozwolone jest śpiewać kolędy do 2 lutego. W każdym kościele ksiądz proboszcz może indywidualnie ustalić ilość w stosunku do pieśni okresu zwykłego. Psalmy i aklamacje (Alleluja) też mogą być śpiewane na melodie kolędowe do 2. lutego.


Tak naprawdę dla własnego użytku kolędy można śpiewać cały rok. Jednak publiczne ich śpiewanie, a szczególnie w kościele nie jest na miejscu np. w Wielkim Poście (a w kościele nie jest dozwolone).


W czasie Mszy Świętej można śpiewać tylko kolędy. Poza Mszą do dyspozycji są kolędy i pastorałki
W imieniu całej redakcji Bloga "Kiedy klękać w kościele" życzymy Wam dużo zdrowia, miłości w rodzinie, bliskości osób wam najbliższych w to radosne święto oraz błogosławieństwa Bożego na nadchodzący Nowy Rok.


REDAKCJA BLOGA „KKWK”Artykuł: Kacper Majkaⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019


Obraz Jens P. Raak z Pixabay

76 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page