top of page
Search

Grzechy lekkie i ciężkie a przyjęcie Komunii świętej.

Updated: Nov 17, 2019
Dziś wpis video. Transkrypt poniżej:


Cześć!


Dzisiaj, w niedzielę 17 listopada 2019 roku, kolejny wpis na naszego bloga www.kiedyklekacwkosciele.pl i tym razem będzie to właśnie to nagranie wideo.


Zbliża się Adwent i zapewne niejedna osoba będzie chciała przystąpić do spowiedzi i Komunii. Chciałbym dzisiaj wyjaśnić na czym polega grzech ciężki, grzech lekki oraz które z nich powodują, że nie możemy przyjąć Komunii świętej.


Otóż grzechy lekkie, zwane powszednimi, są kasowane przez Komunię świętą. To znaczy, że jeśli ktoś jest po spowiedzi i popełni grzech lekki to może przystąpić do Komunii świętej w czasie Mszy i ta Komunia ten grzech kasuje. Należy go wspomnieć przy następnej spowiedzi tak, żeby spowiednik wiedział, że coś takiego się wydarzyło. Ale grzech lekki nie odrywa nas od jedności z Panem Bogiem. W związku z tym możemy dalej przyjmować Komunię świętą.Inaczej sprawa się ma z grzechami ciężkimi. Grzech ciężki zrywa naszą relację z Bogiem i uniemożliwia wejście z Nim w Komunię. I dlatego nie można tej Komunii przyjąć, a jeśli się przyjmie w stanie grzechu ciężkiego, o którym się wie, jest to świętokradztwo.No to jak ten grzech ciężki się popełnia. Otóż nie jest to aż takie łatwe. Trzeba spełnić trzy warunki:


1. po pierwsze musi to być poważna materia grzechu


Poważna w twojej własnej ocenie albo poważna dlatego, że Kościół uznał, że taką jest. Jeśli masz wątpliwości czy materia jest poważna czy nie - możesz zapytać swoje spowiednika.


2. pełna świadomość


Jeśli nie wiem, że coś jest grzechem (czyli nie wiem umysłem ani nie podpowiada mi sumienie) to nie popełniam grzechu ciężkiego. Mogę lekki, ale nie ciężki.


3. pełna dobrowolność


Jeśli ktoś mi przystawia pistolet do głowy i karze mi coś ukraść, to to nie jest pełna dobrowolność. I w związku z tym nie popełniam grzechu ciężkiego. Ale jeśli idzie o dobrowolność to sposobów na zniewolenie człowiek jest wiele. I znowu - jeśli masz wątpliwości czy byłeś w pełni świadomy i dobrowolnie popełniłeś grzech, zapytaj swojego spowiednika.!UWAGA!


Jeśli dobrowolność i świadomość, a raczej brak dobrowolności i brak świadomości wynika z tego, że człowiek jest pod wpływem alkoholu lub innych środków, to się nie może usprawiedliwić. Ponieważ sam siebie wprowadził w taki stan, w którym nie kontroluje tego co robi.Teraz powtarzam:


Grzech ciężki, zwany śmiertelnym, odrywa nad od jedności z Bogiem (Bóg nie może już być z nami, bo jesteśmy tak bardzo inni od Niego, albo On jest tak bardzo inny od nas). Żeby ten grzech anulować czy naprawić to trzeba iść do spowiedzi i się z niego wyspowiadać. ALE, i to jest wielkie ALE, będzie on odpuszczony tylko wtedy, jeśli przekonamy spowiednika, że mamy mocne postanowienie, żeby go więcej nie popełnić. Ale to jest temat na zupełnie inny wpis.


Pozdrawiam


Oskar Zgraj
ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019

8,347 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page