top of page
Search

Dzień wszystkich świętych za granicą.

Dzień wszystkich świętych kojarzy nam się przede wszystkim z przygotowaniami wszelakiego rodzaju, sprzątanie nagrobków, pomników, kupowanie zniczy, kwiatów, korkami przy cmentarzach i duży chaos spowodowany tymi sprawami. A jak to wygląda za granicą?


USA

W Ameryce obchodzi się All Hallows Eve czyli, Wieczór Wszystkich Świętych, inaczej Halloween.

Halloween prawdopodobnie wzięło się od rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion lub celtyckiego święta na przywitanie nadchodzącej zimy i został przeniesiony przez imigrantów z Irlandii. Tradycją Halloween jest wydrążona dynia z paląco się świeczką w środku oraz maskarada czyli przebieranie się dzieci i młodzieży w kostiumy wampirów, kościotrupów, czarownic itp. Przebierańcy chodzą po domach z pytaniem „cukierek albo psikus”. Halloween bardzo prężnie wprowadza się do Polski.


Hiszpania

1 Listopada cmentarze są pełne ludzi ubranych na czarno. Dzień wszystkich świętych wygląda bardzo podobnie jak w Polsce. Hiszpanie składają kwiaty, modlą się za dusze zmarłych i zapalają co dziwne elektryczne lampki. Z tym dniem związane są również święta lokalne przypadające na 31 października czyli wigilię Día Todos los Santos. Na przykład święto Tosantos obchodzone w Andaluzji. Wtedy w halach targowych, można znaleźć kukiełki z głów zwierząt oraz warzyw, które mają przypominać polityków, sportowców, aktorów. W Katalonii za to odbywa się fiesta Castañada. Można wtedy kupić wszelakiego rodzaju przekąski takie jak: pieczone bataty, słodkie kasztany, słodycze panellets oraz bardzo popularne „kości świętego”.


Japonia

W Japonii obchodzi się O-bon, tradycja od ponad 500 lat, która przypada w połowie lipca lub sierpnia. W ten dzień ustawia się latarnie powitalne zwane „mukaebi”. Według ich wierzeń dusze zmarłych wracają na Ziemię, aby ułatwić im powrót do domów. Japończycy biorą sobie wolne w pracy i wyruszają do rodzin w odwiedziny, porządkują i odwiedzają groby zmarłych składając na nich ofiary. W miastach i dzielnicach odbywają się lokalne festiwale. A na koniec wypuszczane są lampiony, które mają zaprowadzić dusze zmarłych do ich krainy.


Madagaskar

W Madagaskarze odbywa się kult zmarłych w czasie którym odgrzebuje się zmarłych. Famadihane dzielimy na dwie części pogrzebowe: zwykły pogrzeb czyli przejście ze świata żywych do świata zmarłych oraz wejście zmarłego do świata przodków. Ta druga część polega na wyciągnięciu ciała z grobu owiniecie do nowym płótnem, po czym odbywa się ceremonia polegająca na 7 krotnym okrążeniu ciała na noszach w rytm muzyki wokół rodzinnego grobu, po czym składają ciało na nowe miejsce.


Meksyk

W Meksyku święto zmarłych dzieli się na dwa dni. 31 Października odbywa pierwsza część poświęcona zmarłym dzieciom a 1 i 2 listopada druga część poświęcona dorosłym. Dla Meksykan jest to bardzo radosny czas o czym świadczą udekorowane kwiatami groby. Specjalnie na tą okazje sprząta się domy, ponieważ uważają, że zmarli mogą odwiedzić swoje rodzinne strony. Buduje się ołtarze, na których składa się zdjęcia zmarłych, kwiaty i pali się kadzidła. Na grobach dzieci zaś składa się zabawki. Meksykanie ucztują razem ze zmarłymi. Rozkładają stoły wokół grobów, jedzą tortille oraz wypiją za dusze zmarłych tequile. Na ulicach znajdują się stoiska pełne pamiątek, słodyczy przypominające czaszki i szkieletów.


Pozdrawiam

Kacper Majka


Źródło https://www.itaka.pl/blog/poradniki/jak-wygladaja-tradycje-na-swiecie-w-dzien-wszystkich-swietych/

45 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page