top of page
Search

Dzieła Miłosierdzia w Obliczu Pandemii.

Nastały ciężkie czasy dla nas jako społeczeństwa i to od nas zależy jakie koronawirus wyrządzi szkody. W mediach słyszymy, żeby dezynfekować ręce, ograniczyć do minimum kontakt z drugim człowiekiem, nie chodzić do sklepu bez potrzeby. No właśnie nie chodzić do sklepu bez potrzeby, czyli kupić najważniejsze produkty na parę dni, ale co z ludźmi starszymi, którzy nie dadzą radę wyjść samodzielnie do sklepu. Media również apelują o to, że jeśli mamy w podeszłym wieku sąsiada, zadzwońmy do niego lub zapukajmy do jego drzwi i spytajmy czy nie potrzebuje, żeby ktoś zrobił mu zakupy. Oczywiście starszej osobie może być wstyd i powie, że nie potrzebuje, zatem warto powiedzieć, że samemu się jedzie do sklepu i przy okazji możemy zrobić mu zakupy.

Słyszałem ostatnio o grupce ludzi, którzy zostawiają kartki pod domami „Zrobię zakupy” dla osób starszych. Warto byłoby zastanowić się nad taka inicjatywą.


Druga kwestią jaką chciałbym dziś poruszyć to odpowiedzialność społeczna.

W telewizji słyszymy, żeby nie wychodzić z domu, żeby nie narażać siebie i innych na zakażenie.

Unikanie przekazania zakażenia jest ratowaniem potencjalnego czyjegoś życia a niestosowanie się do zaleceń i zarażenie kogoś starszego i schorowanego może być jego pozbawieniem. Brzmi to bardzo formalnie, ale osoby starsze bardziej będą odczuwać skutki zarażenia niż np. osoby na studiach. Także jeśli nie mamy przymusu wychodzenia z domu zostańmy, kiedy wszystko się uspokoi to będzie czas na spotykanie się, ze znajomymi itp. Przykładem świeci Papież, który nie dość, że odprawia transmitowane Msze bez wiernych to jeszcze Triduum będzie odbywać się w ten sam sposób.

Dbajmy o siebie i innych, módlmy się i zawierzajmy Bogu nasze intencje w tych trudnych dla nas czasach.


Kacper Majka


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020

55 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page