top of page
Search

Czy palenie papierosów to grzech?

W Polsce papierosy są jedną z najczęściej używanych używek, wszyscy wiemy jak szkodliwe są dla naszego zdrowia. Zatem jak to wygląda ze strony wiary?


Każde uzależnienie jest pewną formą zniewolenia. Poprzez uzależnienie musimy palić więcej, więcej i więcej. Chrystus oswobodził nasze ciało, abyśmy byli wolni od wszelakiego zniewolenia. Palenie również przybliża nas do śmierci, czyli skraca nam życie, ale na pewno nie przygotowuje do niej. Uzależnienie przywiązuje nas do ziemi, kiedy nasze oczy powinny być skierowane w stronę nieba. Wiele razy słyszałem „Nie będę miał problemu z rzuceniem palenia, dokończę tego papierosa i koniec.”, po czym za tydzień widzę, że dalej taka osoba pali.


Drugim aspektem jest „waga grzechu”. Zabójstwo czy szkodzenie własnemu ciału jest niewątpliwie grzechem ciężkim a papierosy nie mają żadnego pożytecznego aspektu dla naszego zdrowia, także jak najbardziej wliczymy to jako grzech. Jeżeli ktoś jest już uzależniony i nie umie się powstrzymać czy opanować to nie ma do końca elementu "dobrowolności" a czasami i "świadomości".Zapraszam tutaj do artykułu na temat grzechów lekkich i ciężkich. W Biblii, dokładnie w 1 Kor, 6,19 jest napisane „Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?” Można to zinterpretować tak, że ciało nasze należy pielęgnować, dbać o nie, a nie „zaśmiecać” go papierosami.


Jak poradzić sobie z nałogiem ? Nie jestem ekspertem w dziedzinie pomagania osobom uzależnionym, ale znam pewien sposób na rzucenie palenia. Możemy pieniądze, które normalnie przeznaczylibyśmy na paczkę papierosów, odkładać i przeznaczyć na np. fundacje, która wspiera osoby niepełnosprawne. Powinniśmy przekierować swoją uwagę na robienie dobra, najlepiej zaangażować się również w jakiś projekt społeczny, np. wolontariat. Jak umysł będzie zaangażowany w tworzenie dobra w którymś momencie braknie czasu i energii na drobne grzechy.


Kacper Majka


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020


Zdjęcia: ColiN00B Pixabay.com324 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page