top of page
Search

Co zrobić z rękami na mszy ?

Na wstępie powiem, że nie jest określone przez kościół, w jaki sposób mamy trzymać ręce. (Poza biciem w pierś w akcie pokoty). Ręce możemy trzymać w wygodny i obojętny dla nas sposób. Oczywiście dowolny nie znaczy, że możemy się trzymać za głowę lub tymi rękami używać telefonu w czasie mszy.

Ja osobiście stosuje kilka sposobów na trzymanie rąk w zależności czy służę do mszy, czy jestem na kościele. Oto kilka z nich:

Ręce złożone na „Amen”: Ręce splecione v2:


Ręce splecione: Ręce opuszczone:


Takie kilka porad dla ministrantów ode mnie.

Jeśli chodzi o ministrantów, ważne jest to, żeby dogadać się zresztą ministrantów jak będziemy trzymać ręce, żeby nie wyszło tak, że jeden trzyma ręce splecione, drugi ma po prostu odpuszczone na trzeci ręce złożone na Amen. U mnie w parafii stosowaliśmy sposób rąk złożonych na „Amen”. Osobiście każdy sposób podany wyżej jest w porządku i wygląda elegancko poza trzymaniem rąk opuszczonych.


Zimowe tricki dla ministrantów.

Nadchodzi sezon zimowy, wiele kościołów nie jest ogrzewanych co sprawia, że jest na po prostu zimno w ręce. Co zrobić w takiej sytuacji ? Na pewno nie zakładajmy rękawiczek oraz nie wkładajmy rąk do kieszeni. ("Ministrant winien mieć obuwie czyste, ręce dobrze umyte, nie mieć ręka­wiczek na rękach ani nakrytej głowy"). Bardzo fajnym sposobem jest włożenie rąk do rękawów. Przykład po niżej:Jeśli jesteśmy już przy okresie zimowym. Co zrobić kiedy potrzebujemy użyć chusteczki? Kładziemy lewą lub prawą rękę na sercu w zależności która ręka będzie nam potrzebna i wyjmujemy chusteczkę. Tyczy się to również sytuacji w której używamy dzwonków, gongu, itp. Jeśli jesteśmy już przy tym to nie wychodźmy do zachrystii, żeby się wysmarkać, ponieważ możemy rozprosić ludzi stojących na kościele.

Przykład:

Kacper Majka


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020

Zdjęcia prywatne.


http://ministrant.krzyz.org/czynnosci.html

123 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!