top of page
Search

Żałoba - brak

Na rozpoczęcie tego bloga mam jedno pytanie do was czytelników. Z czym wam kojarzy się żałoba? Smutek, rozpacz, czarne ubiór oraz tęsknota za zmarłą osobą? Z tym najczęściej kojarzy się żałoba. Jak to naprawdę wygląda z tą żałobą?

Żałoba jest zjawiskiem zdefiniowanym w psychologii. Mamy różne stany żałoby:

1. Szok i zaprzeczenie .- Przy ten etapie człowiek nie wie co się do końca stało, ciężko jest sobie wyobrazić, że tak bliska nam osoba jak mama, tata, żoną, mąż nagle zniknęła, nie mam jej przy nas. Wypieramy się tego, że bliska osoba nie żyje.

2. Tęsknota i gniew. - Odczuwalny ból, tęsknota, poszukiwanie tej zmarłej osoby to częste uczucia towarzyszące po pewnym czasie od śmierci bliskiej osoby. Często mamy wyrzuty do siebie, że w przenośni nie uratowaliśmy tej osoby oraz wyrzuty do Boga dlaczego on nam ją zabrał. Przez śmierć bliskiej osoby ludzie często tracą wiarę w Boga.

3. Targowanie. - Jak bardziej o siebie zadbam, to się poprawi. Jeśli będę się więcej modli to ozdrowieje.

4. Dezorganizacja i rozpacz (Depresja). - Osoba, która straciła bliską osobę na problem do wrócenia do normalnego funkcjonowania, najprostsze rzeczy staja się nie do wykonania.

5. Reorganizacja (Akceptacja). - Przy tym etapie osoba zaczyna przyjmować do siebie wiadomość, że już nie zobaczy bliskiej mu osoby, akceptuje stratę i powoli wraca do pełnego funkcjonowania, chociaż nigdy nie pozbędzie się bólu po stracie.

Etapy żałoby często trwają od kilku miesięcy do pary lat. Zatem jak to wygląda z punkty widzenia kościoła. W dokumentach soborowych zawarte jest, że śmierć chrześcijanina jest radosnym wydarzeniem. Zmarła osoba przychodzi do domu ojca (Cytat Poniżej). Kościół wręcz zaleca ubieranie się w radosne kolory na pogrzeb, ale niestety księża się do tego nie stosują. W takim razie dochodzimy do wniosku, że chodzenie w czarnych ubraniach nie ma za bardzo sensu, no bo jak chodzenie w czarnych ubraniach może pomóc osobie zmarłej? Żałoba powinna być czasem dla nas, w którym zwracamy się do Boga miłosiernego, z prośbą o odsunięcie od nas tego bólu oraz ubłagania miłosierdzia dla tej osoby zmarłej. Żałoba oczywiście nie wyklucza bólu a ból nie może zostać przeżyty bez pana Boga. Przezywanie żałoby bez pana Boga doprowadza często do zabić w nas nasze najlepsze cechy, co często prowadzi do problemów rodzinnych. Częstym przesądem jest to, że wiele zwłaszcza starszych ludzi uważa, że jeśli zmarła nam bliska osoba to nie wolno chodzić na imprezy, spożywać alkoholu, np. przez rok. Otóż w Kościele, w naszej wierze nie ma takiej żałoby. Imprezy są zakazane w Wielkim Poście.


Cytat z Dokumentów soborowych Vaticamum 2: „Obrzęd pogrzebowy powinien jaśniej wyrażać paschalny charakter śmierci chrześcijanina i lepiej odpowiadać warunkom i tradycjom poszczególnych regionów, również co do barwy liturgicznej.”


https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/emocje/zaloba-po-bliskich-4-fazy-rozpaczy-aa-nLer-4pE1-scsa.html

http://apologetyka.katolik.pl/konstytucja-o-liturgii-swietej/

Kacper Majka

Pozdrawiam!


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020

74 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

bottom of page