Zespół "Kiedy klękać w kościele?"

Parę słów o nas i naszych motywacjach

Oskar Zgraj

Pomysłodawca, inspirator i redaktor naczelny

Kiedy miałem 17 lat, przeżyłem swoje pierwsze nawrócenie. 


Do tego czasu byłem raczej niedzielnym katolikiem, który przychodził do kościoła po trosze z przyzwyczajenia a po trosze dlatego, że inni szli i tak wypadało. W tym czasie myślałem dużo o życiu i stwierdziłem, że brak w nim sensu i celu. Mierziła mnie wiara, która była we mnie, bo nic nie wnosiła. Wtedy poszedłem do pobliskiego kościoła i modliłem się do Boga o zmianę tego życia. Mówiłem „Rób co chcesz, ale już, teraz!". 


Nie wiem jak mocna była moja wiara w to, że się to spełni. Na drugi dzień jednak pierwszą lekcją w liceum była lekcja religii. Mój katecheta zaczął tak: "Zanim zaczniemy mam do Was prośbę. Potrzebna jest pomoc w pobliskiej świetlicy środowiskowej..." - i tak zacząłem mój pierwszy wolontariat. Było to takie nawrócenie z katolicyzmu na katolicyzm, ale wprowadziło nową jakość do mojego życia. 


Po latach dowiedziałem się, że nawrócenie (gr. metanoia) oznacza zmianę myślenia. I można się nawracać każdego dnia. 


Pierwszy raz służyłem do Mszy świętej w wieku 19 lat. Od tego czasu fascynuję się liturgią. Pełniłem chyba wszystkie funkcje dostępne osobie świeckiej nie licząc diakonatu stałego - ministranta, lektora, kantora oraz świeckiego pomocnika w udzielaniu Komunii świętej (nadzwyczajnego szafarza tejże). Staram się tak służyć w kościele, żeby wszyscy, którzy się w nim zbierają mogli się lepiej modlić i spotkać z Bogiem. Stwierdziłem, że przynajmniej w polskim systemie katechetycznym ostatnie informacje na temat tego, jak się zachować w kościele otrzymujemy w czasie przygotowania do pierwszej Komunii świętej. Brakuje też informacji o tym jak powinni zachowywać się niewierzący zaproszeni na przykład na ślub, pogrzeb czy chrzest. Stąd pomysł na stworzenie tego bloga. Owocnej lektury!

Marcin Frejek

Redaktor

Witaj!
Jestem Marcin. Od 11 lat jestem członkiem Służby Liturgicznej. Gdy zaczynałem swoją posługę miałem 8 lat i nigdy nie wiedziałem po co, jak i kiedy wykonywać te mniej lub bardziej skomplikowane gesty podczas Mszy Świętej. Te 11 lat pozwoliło mi zdobyć wiedzę i doświadczenie, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Wyszkoliłem już niejednego ministranta, stale staram się rozwijać i wiem ile stresu i niepotrzebnych emocji może przysporzyć problem z tym, jakie gesty oraz kiedy je wykonywać. 
Wiem, że trudno znaleźć jednoznaczne informacje na temat tego, jak zachowywać się w  kościele, dlatego chciałbym, aby ten blog był miejscem, gdzie będzie można odszukać pomocne rady i wskazówki, które będą odpowiadać na pytanie: „Kiedy klękać w kościele?”

Grzegorz Dziża

Redaktor do 18.08.2019 r.

Jestem Grzegorz.

Gdy miałem 9 lat dołączyłem do służby liturgicznej - zostałem ministrantem. Uczyłem się jak postępować przy ołtarzu. Od tego czasu minęło już 12 lat. Poszerzyłem swoją wiedzę, odbyłem kurs lektorski i w 2011 roku zostałem lektorem. Zdobyłem nowe doświadczenia i umiejętności. Chciałbym być pomocny tym, którzy czasami mają problem jak zachować się w kościele, na przykład podczas adoracji czy procesji.
Pozdrawiam.

Gosia Dziża

Redaktor

Od prawie dziewięciu lat zasilam szeregi Służby Liturgicznej Ołtarza. Początkowo jako ministrantka, a obecnie jako lektorka. 


Z kilkuletnich obserwacji wiem, że głębsze poznanie, jak i zrozumienie obrzędów liturgicznych pozwala na pełniejsze uczestnictwo we Mszy Świętej, możliwość  zaangażowania się, a dla mnie samej oznacza bycie bliżej. Przez pełnioną funkcję miałam znacznie ułatwiony dostęp do niezbędnej wiedzy, na przykład poprzez udział w kursach, spotkaniach formacyjnych czy podczas gruntownych przygotowań do świąt z kalendarza liturgicznego.

Dla pozostałych wiernych sposób zachowanie w kościele nie zawsze jest do końca jasny. Właśnie z tego powodu chcę pomóc tworzyć miejsce, które będzie dobrym źródłem wiedzy o tym “kiedy klękać w kościele”. 

Andrzej Satoła

Redaktor

Jestem Andrzej. 
Gdy miałem 8 lat dołączyłem do służby liturgicznej ołtarza - zostałem ministrantem. Gdy byłem młodszy, nie orientowałem się za bardzo, o co chodzi w Mszy Świętej, dlaczego trzeba klękać, coś mówić i odpowiadać księdzu... 
Od tego czasu minęła ponad dekada i bardzo się w tym czasie rozwinąłem: odbyłem kurs lektorski, poszerzałem swoją wiedzę i zdobywałem nowe umiejętności. W końcu sam zacząłem szkolić ministrantów i zostałem ich szefem. Teraz dostrzegam więcej i zauważyłem, że wiele osób ma ten sam problem: nie wie jak się zachować, co odpowiedzieć. Dlatego postanowiłem podzielić się moją wiedzą i pomóc wszystkim, którzy tak jak ja kiedyś: ,,nie wiedzą, kiedy klękać w kościele".

Kacper Majka

Redaktor

Witam, jestem Kacper. 
Przez 9 lat byłem ministrantem a przez rok lektorem w mojej parafii. Dołączyłem do służby liturgicznej, ponieważ byłem zaciekawiony tym, co robią inni ministranci w czasie Mszy, podobnie jak większość moich kolegów w tym czasie. Wraz z upływem lat osiągałem coraz wyższe stopnie ministranckie oraz zyskiwałem coraz większe doświadczenie. Prawdziwą moc wiary w Boga odkryłem w wieku 15 lat, kiedy przez wspólną modlitwę mój chorujący dziadek poczuł się o wiele lepiej i wstał na nogi. Moje doświadczenie i wiedza pozwala mi udzielać porad "Kiedy klękać w kościele”. Mam nadzieję, że Ci pomogę.

©2019-2020 Kiedy klękać w kościele? 

Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now